Jandarma’nın AVM gösterisi… Herkes tartıştı Odatv gerçeği öğrendi: Neden orada yapıldı

Osmaniye’de Jandarma Teşkilatının 185. kuruluş yıl dönümü gösterisinin bir alışveriş merkezinde (AVM) olması sosyal medyada büyük tepki çekti. Giriş katında başlayan gösteriler, AVM’nin geneline yayılırken, adeta kışlayı andıran bir manzara ortaya çıktı., Gösteri ile mekanın alakasızlığı çok konuşuldu.

Konuyu Jandarma kaynaklarına soran Odatv, hava sıcaklığı ve Osmaniye’nin küçük bir yer olmasından ötürü çok sayıda vatandaşın alışveriş merkezinde bulunması sebebiyle böyle bir tercihte bulunulduğu yanıtını aldı.

KURULUŞ TARİHİ OLARAK 14 HAZİRAN 1839 KABUL EDİLİYOR

2004 yılına kadar Zaptiye Müşirliğinin kuruluş tarihi olan 16 Şubat 1846’da kurulduğu düşünülen Jandarma Teşkilatı hakkında, 1839 yılına kadar arşiv kayıtlarına rastlandığı için teşkilatın kuruluş tarihi o dönemden itibaren 1839 olarak kabul edilmeye başlandı.

Kuruluş tarihi tam olarak saptanamadığından 1839 tarihi, Asakir-i Zaptiye Nizamnamesi’nin kabul tarihi olan 14 Haziran 1869 ile birleştirilerek 14 Haziran 1839 tarihi elde edildi ve bu tarih Jandarma Teşkilatının kuruluş günü olarak kutlanmaya başlandı.

Nalan Güler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir