Levi’s, ‘sendika bastıran’ Türk fabrikasıyla ‘şartlı olarak’ çalışacak

Özak Tekstil İnsan Kaynakları ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Direktörü Muhammed Necmeddin Hocaoğulları, bu yol haritasının tamamlanmasının ardından Levi’s’in ‘aktif’ siparişlere geri döneceğini söyledi. Bu fabrika, denim devini tek müşterisi olarak kabul ediyor ve 470 işçinin daha kurumsal olan Öz İplik-İş’ten yeni bir sendika olan Birtek-Sen’e geçme hakkını talep ettikleri, ayrıca insana yakışmayan çalışma saatleri, sözlü ve fiziksel taciz ve etkisiz bir “sarı” sendika olduğu iddia ediliyor.

Levi’s, bu iddiaları araştırdığını ve bu durumu düzeltmek için üreticiye “ödev” verdiğini belirtti. Özak Tekstil, aşırı mesai sorunlarını çözmek, hijyen ve güvenliği artırmak ve mobbing olarak bilinen sistematik ve rutin sözlü tacizi ele almak için bir eylem planı başlatıyor. Hocaoğulları, işçi sesini duymak için Özak Tekstil’in genel merkeze doğrudan bağlanan bir ihbar hattı içeren bir ihbar mekanizması kuracağını söyledi. “Kendimizi geliştirmek için yerimiz olduğuna inanıyoruz ve eğer bize uygun olmayan herhangi bir taciz veya baskı varsa soruşturacağız ve gereken önlemleri alacağız” dedi.

Hocaoğulları, Özak Tekstil’in işçilerin sendika seçimine müdahale etmeye çalıştığı iddialarını reddetti. Türk yasalarına göre, sendikalar belirli üyelik eşiklerini karşılamalıdır. Ancak Birtek-Sen’in gerekli sayıda üyeye sahip olmadığını ve Türkiye’nin aynı işletmede birden fazla toplu iş sözleşmesine izin vermediğini belirtti. Öz İplik-İş, Urfa fabrikası için bir toplu iş sözleşmesi yapmıştı.

Levi’s, Özak Tekstil’le “koşullu bir şekilde” çalışmaya devam etme kararı aldığını doğruladı. Ancak karar, özgür birliğin, çalışma saatlerinin ve sağlık ve güvenliğin ele alındığı detaylı bir düzeltme planının tamamlanmasına bağlıdır.

Ancak işçi hakları grupları, Özak Tekstil’in Urfa’daki işçilerinin yasal haklarını ihlal ettiği ve dolayısıyla Levi’s’in tedarikçi davranış kurallarını ihlal ettiği sonucuna varan Worker Rights Consortium gibi organizasyonlar, Levi’s’in tutumundan pek memnun değil. Levi’s’in Özak Tekstil’e desteğini sürdürmesinin, endişe verici olduğunu belirtti.

Levi’s açıklamasına yanıt veren Washington, D.C. gözlemcinin tedarik zinciri stratejileri direktörü Liana Foxvog, fabrika yönetiminin “açıkça mesajı görmezden geldiğini” ve “işçilerin birlik haklarının büyük ihlallerini tersine çevirmek için hiçbir şey yapmadığını” söyledi. Foxvog, Fabrikada sendika özgürlüğü ihlallerinin düzeltilmediğini ve y eni sendikanın feshedilen üyelerinden hiçbiri işe geri alınmadığını da ekledi.

Giyim endüstrisinin en büyük sendikalar ve işçi hakları örgütlerinden oluşan temiz giysi kampanyası, jean üreticisine de hedef aldı ve Levi’s’in “kanunsuz bir şekilde işten çıkarılan” işçileri geri almak için kaldıraçlarını kullanma sözünü “bozduğunu” ve bunun mümkün olmadığı takdirde siparişlerini geri çekeceğini söyledi.

“Haftalarca marka, acil mektuplarını yanıtsız bıraktı ve bu süre zarfında, Şanlıurfa’daki Özak/Kübrateks fabrikası, sadece küçük bir işçi kitlesi kalmıştı ve bu kişilerin birçoğu Birtek-Sen üyesi olmayan yeni işçileri işe alıyordu,” dedi.

Tedarikçi şirketi Özak Tekstil’in, yönetim kurulu başkanı Muhammed Necmeddin Hocaoğulları’na göre, bu işlemlerini devlete teşviklerden yararlanmak gibi idari nedenlerle gerçekleştirdiği belirtildi ve Birtek-Sen’in iddiasına göre, şirketin “lekelendiği” adını değiştirmek için yapıldığını söyledi.

Temiz Giysi Kampanyası, Levi’s’in “doğrudan tedarikçisinde sendika kırma vakasını önlemekte, hafifletmekte ve gidermekte başarısız olduğunu” ve bunun yerine “Birtek-Sen sendikasına verdiği sözleri bozarak ve haklarını kullanan işçileri aktif olarak tehdit eden, taciz eden ve işten çıkaran bir fabrikada üretim yapmaya devam ederek Özak Tekstil’in meydan okuyan tavrını desteklediğini” söyledi.

Levi’s ise iddialara yanıt vermedi.

Hocaoğulları, Özak Tekstil’in grevdeki işçilere işe dönme çağrısında bulunduğunu ancak bunun sadece bir avuç işçinin cevap verdiğini söyledi. “İşe dönmediler, dava açmadılar, hiçbir şikayette bulunmadılar” dedi ve protestolara devam ettiler. “Şirket yönetimi olarak, bunun olumlu bir tutum olmadığına inanıyoruz,” dedi.

Levi Strauss & Co’nun Türkiye’deki bir tedarikçisi, Urfa’daki fabrikasındaki çalışma koşullarını iyileştirmek için bir düzeltici eylem planına başladı. Bu hamle, işçilerin kendi sendikalarını seçme hakkını inkar ettiği ve daha sonra greve giden yüzlerce işçiyi işten çıkardığı iddialarıyla gündeme gelmişti.

Özak Tekstil’in İnsan Kaynakları ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Direktörü Muhammed Necmeddin Hocaoğulları, “Bu plan tamamlandıktan sonra Levi’s’in aktif siparişlere yeniden başlayacağını” belirtti. Urfa’daki tesis, denim devini tek müşterisi olarak kabul ediyor ve işçiler, daha etkili bir sendika arayışı içindeydiler.

Levi’s’in bu iddiaları araştırdığı ve üreticinin aşırı mesai sorunlarını, hijyen ve güvenlik eksikliklerini düzeltmesi gerektiğini belirlediği söylendi. Özak Tekstil, işçi sesini duymak için bir ihbar hattı kuracak ve işçilere yönelik taciz veya baskıları araştırmak için önlemler alacak.

Hocaoğulları, şirketin sendika seçimine müdahale etmediğini savundu ve Türk yasalarına göre sendikaların belirli üyelik eşiklerini karşılaması gerektiğini söyledi. Levi’s, şartlara bağlı olarak Özak Tekstil ile çalışmaya devam edeceğini doğruladı.

Ancak işçi hakları grupları, Levi’s’in işçi haklarını ihlal eden Özak Tekstil’e destek verdiğini iddia ediyor. Levi’s ise iddialara yanıt vermedi.

Özak Tekstil, grevdeki işçilere geri dönme çağrısı yaptı, ancak çok azının bu çağrıya yanıt verdiği belirtildi. Sendika, işçilerle doğrudan etkileşime girerek iletişimi artırmayı ve işçilerin temsilcilerini seçmelerine olanak tanımak için seçimler yapmayı planlıyor.

Birtek-Sen ise Levi’s’i suçluyor ve işten çıkarılan işçilerin haklarının ihlal edilmesini kınıyor. Grup, Levi’s’in uluslararası sorumluluklarını hatırlamasını ve işçilerin haklarının giderilmesi için harekete geçmesini istiyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir